A FARKAS ARCHÍVUM MEGVÁSÁRLÁSA
A GÖDÖLLŐI KIRÁLYI KASTÉLY MÚZEUM RÉSZÉRE
AZ NKA TÁMOGATÁSÁVAL (4. ütem)
Farkas Archívum néven a szakirodalom egy páratlan eszmei értékű iratgyűjteményt tart nyilván, amelynek létezése ugyan ismert volt, de az iratanyag korábban egyetlen egyszer, az 1930-as években volt szabadon kutatható, Erzsébet királyné életrajzírója, E. C. Corti gróf számára.
A mintegy 1540 darabos iratgyűjtemény Erzsébet királyné felolvasónője, Ferenczy Ida unokaöccse, Farkas László felsőbabádi kastélyának padlásán a csodával határos módon „élte túl” a II. világháborút. A jobbára magánlevelekből álló gyűjteményt a család egyik tagja rendezte a szerzők alapján csoportokba, majd azon belül időrendbe. A leveleket Ferenczy Idának címezték a királyi család és azudvartartás tagjaiés a korszak neves arisztokratái, politikusai, így többek között: Erzsébet királyné, I. Ferenc József, Gizella főhercegnő, Mária Valéria főhercegnő, gróf Andrássy Gyula, Falk Miksa, gróf Károlyi István, Széll Kálmán, Forster Gyula, valamint Festetics Mária Sztáray Irma, Mailáth Sarolta udvarhölgyek.
A gyűjtemény tulajdonosa a Gödöllői Királyi Kastély Múzeumot tartotta a szakmailag a legmegfelelőbb és legméltóbb helynek az iratanyag megőrzésére, feldolgozására. (Annál is inkább, mert a kastély, mint Erzsébet királyné kultuszának első számú őrzője, már számos relikviát vásárolt vagy kapott ajándékba Ferenczy Ida örököseitől.)
A tulajdonos a családi hagyományok miatt ragaszkodott hozzá, hogy a gyűjteménye Magyarországon és egyben maradjon. Ezért nem értékesítette azt darabonként külföldi aukciókon, és ezért nem kívánta levéltáraknak eladni.
A levelek mellett más magániratokat (képeslapok, táviratok, versek, receptek, feljegyzések, stb.) is tartalmazó, időben a 19. század második felétől a 20. század első harmadáig terjedő anyag nagyobbrészt feltáratlan, kutatandó forrás, amely izgalmas részletekkel gazdagíthatja, árnyalhatja a történettudományt. Ugyanakkor olyan nemzeti kincs, amely megvásárlásával magántulajdonból közgyűjteménybe került, s így a szükséges állagmegóvási és feldolgozási feladatokat követően kutathatóvá, bemutathatóvá válik.
Felismerve az archívum egyedülálló eszmei és történeti értékét, a korlátozott anyagi lehetőségeink ellenére a részletekben történő vásárlás mellett döntöttünk.
A gyűjtemény állományba vételéről
fotódokumentáció az alábbi mellékletben található.
Csatolmányok:
-
ÖSSZESÍTŐ JEGYZÉK gyarapodási számmal.doc
-
A Farkas Archívum állományba vétele_fotódokumentáció_.pdf
Megosztás: